10 najlepších vianočných animákov

Vianoce sa rýchlo blížia a pre mnohých z nás, je to obdobie, kedy si radi prezrieme svoje obľúbené vianočné filmy. Medzi nimi je aj mnoho skvelých animákov, ktoré sú či už priamo vianočné alebo len akosi k Vianociam patria. Kedže Vianoce sú krásnym obdobím, ktoré ale trvá skôr krátko, je fajn sa tešiť už teraz. Poďme sa spolu pozrieť na 10 najlepších vianočných animákov.  

10. Rudolf, sob s červeným nosom – 1998

Čo by to bol za zoznam vianočných animákov, ak by sme vynechali tohoto slávneho soba s červeným nosom? Rudolf je detskou ikonou už po dlhé roky a jeho filmy existujú už pekne dlho. Prvý je z roku 1963, no verzia, na ktorú myslím z detstva ja, je z roku 1998. Krásny detský vianočný príbeh o sobovi, ktorý je iný a predsa špeciálny.

 

9. Legendárna partia – Peter Ramsey – 2012

Silne americký animák, ktorý bude bližší asi americkým deťom, pretože postavy ako Jack Frost alebo zúbková víla, či veľkonočný zajac, u nás nehrajú až takú rolu. Aj tak ale pekný príbeh a nádherná animácia od DreamWorksu tvoria obstojný Vianočný animák s pekným a hrejivým koncom, ktorý stojí za to pozrieť.      

8.Arthur zachráni Vianoce – Sarah Smith, Barry Cook – 2011

Tento animovaný počin od štúdia Aardman, hrá na klasickú americkú nôtu o Santovi a jeho pomocníkoch, a o roznášaní darčekov a tak ďalej. Ak máte Santa teóriú radi, tento animák je kvalitnou a vtipnou jazdou. Často je tempo až šialene rýchle, no nič to nemení na tom, že je to vianočný animák ako vyšitý, s krásnou animáciou a humorným príbehom odohrávajúcim sa v Santovej centrále.  

7. Shrekoleda, Šťastný a Veselý Madagaskar a iné shortky

DreamWorks to s vianočnými špeciálmi proste vie. Osobne mám najradšej Shrekoledu a Šťastný a Veselý Madagaskar. Obe sú strašne zábavné a zachytávajú Vianočnú atmosféru unikátnym spôsobom. Tak napríklad v Shrekolede, sa Shrek pripravuje na svoje prvé Vianoce, kedže ako Zlobor tieto sviatky nikdy neslávil. Postupne sa snaží pripraviť ,,dokonalé Vianoce” pre svoju rodinu, no uniká mu pravá podstata. Madagaskar zase rozpráva príbeh pokusu zvieracej party dostať sa na Vianoce späť domov, do New Yorku. Všetko sa ale akosi zvrtne a nakoniec budú musieť splniť nezvyčajnú úlohu.

6. Polárny Expess – Robert Zemeckis – 2004

Polárny Express je úžastnou vizuálnou prehliadkou čarovného dobrodružstva jedného malého chlapca. Nie každému sa tento animák pači, pretože niektorým z neho chýba hĺbka, avšak aj tak si myslím, že je to krásny vianočný animák s úžastnou atmosférou a čarovným svetom. Animácia je nádherná a ak sa dokážete vcítiť do pocitov tých malých detí, ktorými sme kedysi boli aj my, animák sa dá náramne užiť. Zaujímavosťou je, že svojho času to bol jeden z prvých filmov, ktorý ponúkol poriadne 3D.      

5. Mickeho Vianočná Koleda  – 1983 a ďalšie…

Na piatom  mieste sú disneyho Vianočné špeciály. Je to na Vás, ktorý Vám sadne najlepšie. Prvým a pre mnohých najčarovnejším je Mickeho Vianočná koleda z roku 1983. Krásne animovaný krátky príbeh, ktorý zahreje pri srdci. Má niekoľko variant, kedže disney neskôr vydal množstvo rôznych verzií svojich Vianočných špeciálov s veľa obľúbenými charaktermi ako napr. Chip a Dale, Káčer Donald, Goofy a iní.  

4. Ľadové kráľovstvo – 2014

Ľadové kráľovstvo nie je vianočným filmom. Áno, máte pravdu. Avšak čarovná zasnežená krajina, snehuliaci, soby, zámok, princezné  a príbeh o láske a sebapoznaní – tieto všetky veci má spoločné s Vianocami a preto je to úžasný film, ktorý sa k Vianociam hodí. Disneyho animáky sú veľmi kvalitné, s nádhernou animáciou a krásnymi piesňami, a preto sú vhodné pre celú rodinu, od tých najmenších až po tých najstarších.    

3. Tokyo Godfathers / Tokyjský Krstný otec

Stavím sa, že tento animák nepoznáte, čo? Je to japonský animovaný film z roku 2003, ktorý rozpráva príbeh troch bezdomovcov, ktorý na Štedrý deň nájdu opustené bábätko a rozhodnú sa oňho postarať. Spoločne skúsia nájsť jeho rodičov a skrze strasti, ktoré ich postretnú sa ako tak musia vyrovnať aj so svojimi životami a so svojou minulosťou. Kvalitný anime film, ktorý v sebe určite nesie ducha Vianoc.  

2. Predvianočná nočná mora – Henry Selick, Tim Burton  – 1993

Tento animák možno nie je tak typickým animovaným filmom, ktorý by vyžaroval onú ,,Vianočnú atmosféru”, no je tak kvalitným filmom, že rúca všetky klišé, ktoré by ste mohli vo Vianočnom animáku čakať. Tim Burton má jedinečný štýl a jeho diela sú magické svojim vlastným spôsobom. Jack, ktorý je strašiakom, je totálne znudený zo strašenia detí a hľadá niečo nové. Nedopatrením sa dostane do Vianočnej dedinky a Vianoce ho uchvátia. Rozhodne sa do slávenia Vianoc pripojiť svojim vlastným spôsobom. Okrem úchvatného vizuálu a originálnosťi sa animák taktiež pýta, čo sú to Vianoce a ako by mali vyzerať, a čo je ich skutočným významom.  

 1.Vianočná Koleda – Disney – Robert Zemeckis – 2009

Pre mňa jednoznačne najkrajší vianočný animák, ktorý má úplne všetko. Krásne zachytáva atmosféru Vianoc a to, o čom by v prvom rade Vianoce mali byť. Toto posolstvo podáva cez celoživotný príbeh starého Ebenizera Scrooga, ktorý predsalen nebol vždy tým starým chamtivým a zlým starcom, akým je teraz. Už legendárny príbeh Charlesa Dickensa  má strašne veľa všelijakých animovaných či hraných verzií, no táto je najlepšia a najčarovnejšia. Je to príbeh o premárnenom živote, o nádeji a láske a o čistej a úprimnej kráse Vianoc, ktorá nevychádza z materiálnych vecí, ktoré tieto sviatky sprevádzajú, ale z ľudských srdcí, pokoja a lásky –  pravej podstaty Vianoc. Nie len, že sa animák zaoberá osudom jednotlivca, avšak predstiera aj problémy spoločnosti – teda, že presne v tom čase, keď si my užívame hojnosti Vianoc, veľa ľudí, dokonca aj detí na svete trpí a hladuje. A na to nesmieme zabudnúť.     Obstojný kandidáti: Doba ľadová, Lady a Tramp, rôzne menšie ,,betlehemské animáky”, Alfa a Omega, atď. Existuje množstvo animovaných vianočných filmov, či starších, na ktoré sa už skoro zabudlo, ale novších krátkych filmov a podobne. Každý má nejaký ,,ten svoj” srdcu najbližší a pre mňa je to jednoznačne Vianočná koleda.

Aký je ten váš najlepší Vianočný animák? Podeľte sa o svoje názory nižšie v komentároch!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

17 + 18 =