Čo je animácia?

Ak sa pýtate Čo je animácia?, hneď vám napadne niekoľko vecí. Definícia znie: animácia je séria obrázkov rýchlo sa pohybujúcich za sebou tak, aby vytvorili ilúziu pohybu, k tomu sa používa viacero rôznych techník.

Animácia=animātiō

Ale pekne poporiadku, začneme od začiatku od samotného slova animácia. Slovo je zložené z latinských slov animō= ,,dať život niečomu” + ,,ātiō”=samotný akt”. Už slovný význam vystihuje samotnú podstatu animácie, vytvoriť niečo žijúce, z ničoho, iba z ľudskej kreativity a šikovnosti.

Základná animácia

Poznáme veľa spôsobov animácie, ale teraz sa budeme venovať iba animácii všeobecne. Každý z nás si určite v detstve vyrobil jednoduchú vlastnú animáciu. Stačil k tomu zošit a ceruzka. Na okraj strany sme si nakreslili napr. loptu, ktorá bola na každej ďalšej strane trochu vyššie a následne sme rýchlym listovaním strán docielili ilúziu pohybu, teda efekt, že lopta skáče. Toto je najjednoduchší spôsob animácie, ktorý pozná asi každý, a takto sa aj tvorí vačšina pohyblivých GiF obrázkov ako napr:

Čo je animácia?
Čo je animácia? Lopta
 

K animácii je potrebné určité zariadenie alebo nástroj, na ktorom dokážeme ilúziu vytvoriť, či už je to náš zošit alebo obrazovka počítača, či televízora. Práve obrazovky alebo projektory v kine sú typické a najpoužívanejšie. Zvyčajne sa na efekt pohybu alebo zachytenie pohybu ako takého využíva framerate tj. počet snímok za sekundu, okolo 20 až 30 snímok za sekundu, čo je filmový štandart. Čím viac snímkov za sekundu, tým plynulejší a reálnejší svet získavame. Ľudské oko vníma svet, teda realitu v hodnotách 260 fps. Počet snímkov za sekundu je v dnešnom 3D trende vo filmovom priemysle dosť dôležitý. Keďže 3D má dve varianty obrazu, zvyšovanie FPS má veľký význam. Mohli sme si to všimnúť u Hobbita (48 snímok/s)  alebo v u Avatara 2,3 (60 s/s).

Čo je animácia?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

pätnásť − dva =