Berserk

Berserk je brutálne anime z roku 1997, jedno z najlepšie hodnotených anime a zároveň jedno z najkrvavejších. Toto doporučujem pozerať iba 15+, je v ňom veľa krvy a nahoty.  Odohráva sa v období akoby stredoveku, teda veľa rytierov, mečov a hradov. Je to veľmi zaujímavé dielo, ktoré stojí za to pozrieť. Vhodné pre starších divákov.  
 1. Čierny šermiar
 2. Oddiel jastraba
 3. Prvý súboj
 4. Božia ruka
 5. Vietor mečov
 6. Nesmrteľný Zodd
 7. Ten, kto vlastní meč
 8. Sprisahanie
 9. Vražda
 10. Vznešený muž
 11. Súboj
 12. Spolu
 13. Pripravený na smrť
 14. Ohnisko snov
 15. Rozhodujúci súboj
 16. Dobyvateľ
 17. Chvíľa slávy
 18. Hrobka plameňov
 19. Rozdelenie
 20. Iskry
 21. Priznanie
 22. Infiltrácia
 23. Predvečer žatvy
 24. Kruh
 25. Čas večnosti
  berserk_by_duster9317   Marius csfd.cz
Berserk je po skvelej druhej časti GwG trilógie a tejto fanservisovej variácii Duny tretím anime, ktoré v roku 2007 nabúralo moju anime TOP 10. Predovšetkým oceňujem, že som konečne videl fantasy, isté si tým, že jeho sila je v príbehu a postavách. Berserk nepotrebuje k budovaniu fantasy atmosféry temer žiadne žaby a krokodíly (rozumej elfov, trpaslíkov, škretov a inú efektnú háveď) a zobrazuje vzostup a pád Griffithovej skupiny takým spôsobom, až mi pripomenul nedávno prečítaného Machiavelliho Vladára a jeho state o tom ako si má počínať neurodzený muž, ktorý chce získať kráľovstvo. Griffith totiž od prvého momentu ako kráľ pôsobí, chýba mu už len tá maličkosť – kráľovstvo. Čo ma zarazilo je to, že hoci mám rád práve “agility” filozofiu šermu, ktorý predvádzali Griffith a Caska, skutočne najväčším bijcom sa pre mňa stal Guts (a áno Subjektiv to s tým “nedomrlým kojencom” napísal veľmi presne). Nielen preto, že seká ľudí napoly tak ako si my smrteľníci krájame syr na rožok, ale i preto, že ako jediný pochybuje o Griffithovom sne. Práve z Gutsových pochybností potom na pozadí príbehu nenápadne vyvstáva celá etická otázka príbehu, či stojí za to obetovať pre svoj sen o vládnutí nielen seba ale i druhých. Výhrady k animácii príliš neberiem jednak s ohľadom na rok vzniku a jednak vzhľadom na to, že statiku je vidieť len keď kamera švenkuje po obrázkoch z mangy, čo seriál na rozdiel od vecí ako Claymore či Death note robí otvorene (t.j. nechce budiť zdanie že niečo sa hýbe, hoci sa to nehýbe) a zásadne nie v akčných pasážach muža proti mužovi. Okrem toho statické obrázky sú do seriálu zakomponované v tých najvhodnejších okamihoch a sú podporené atmosféru uchovávajúcou zvukovou kulisou. Tvorcovia skrátka obrazovým minimalizmom vyťažili príbeh na maximum a to sa už dnes veľmi v anime nevidí. Pochváliť treba i hudobnú stránku, ktorá sa podľa môjho názoru k seriálu výnimočne hodí; veľkým prekvapením pre mňa bolo, že jej autorom je Susumu Hirasawa, tvorca rovnako výborného OST k Paprike. Skrátka a dobre, Berserka by mal vidieť každý, kto to s anime myslí vážne a rovnako i každý milovník krvavého fantasy s pointou hlbšou, než má v západnej fantasy prefláknutý boj dobra so zlom. A ja idem zháňať mangu. 10/10
Meow! Páči sa tento obsah?LoadingPridať k obľúbeným

od

Profilový obrázok používateľa: pein
Najlepšie a najkrajšie sú veci tvorené od srdca a týmto portál NII.sk rozhodne je. Vznikol z lásky k animácií a pre Vás, teda pre každého jedného bláznivého fanúšika akéhokoľvek typu animácie, či už anime alebo disney-style. Pein je hlavným autorom projektu, on ho vytvoril, rozvíjal a posúval ďalej.

2 komentáre

 • Edward Odpovedať

  Pein 🙂 prosim ako to vidis s nodame cantabile? 🙂 hladam epizody ako to bolo na animaxr a neviem to najst :(.
  ak by sa ti podarilo bol by som rad keby aj dalsie ako Nodame cantabile Paris si tu dal 🙂

  • Profilový obrázok používateľa: pein
   pein Odpovedať

   Nodame som investoval veľa času, no bojím sa, že momentálne je verzia z Animaxu stratená. Kým nepríde niekto, kto ju niekedy nahral a nezverejni to, český dabing nebude. Ak by bol veľký záujem tak jedine titulkovú verziu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *