Čo sa môžeš naučiť od Disney záporákov?

Tradičný pohľad na záporné postavy vo filmoch je zväčša negatívny. Veľakrát nám ich príklad môže ale veľmi pomôcť k tomu, naučiť sa dôležitú životnú lekciu. Či už je to z ich chýb alebo dobrým krokov, poďme sa spolu pozrieť na najlepšie lekcie od Disney záporákov.

Spoliehaj sa na svoje silné stránky – Scar, Leví Kráľ

Scar pozná svoje silné stránky
,,Pozri sa na mňa, čo sa týka leviej sily, tak tou ma matka príroda príliš neobdarila…” Síce je Scar Scarom ale to sa mu musí nechať. Vie, že fyzicky proti Mufasovi nemá šancu a tak sa spolieha na svoju hlavu. Skús rozmýšľať podobne. Nikto nie je dobrý vo všetkom, ak sa ti v niečom nedarí nezúfaj, určite sú veci v ktorých si dobrý a na tie sa sústreď!  

Snaž sa prekonať súrodeneckú rivalitu. – Hans, Ľadové Kráľovstvo

Chudák Hans, 13 starších súrodencov
Spomínate si ešte na toho príjemného mladého princa, ktorý dvoril Anne a mal 13 starších súrodencov? Hansa to síce zocelilo no na to poukázať nechcem. Nenechaj sa ovplyvniť syndrómom stredného dieťaťa a radšej ako sa so svojimi súrodencami hádať a nezdravo predbiehať, spolupracujte. To je oveľa lepšia cesta!  

Vždy maj plán B (aj C často pomôže) –  Zlá čarodejnica, Šípková Ruženka

Ani tretí pokus nevyšiel. 🙁
Zlá Čarodejnica v Šípkovej Ruženke nás môže naučiť, aké dôležité je stále mať záložný plán. Najprv ju oklamali víly, potom bol jej plán s kolovrátkom zmarený Princom Filipom a následne bola porazené aj napriek tomu, že sa premenila na zúrivého draka. Rovnako aj tebe sa často nemusí podariť prvý plán, ale to vôbec nie je dôvod zúfať. Vždy buď pripravený aj na nečakané udalosti a reaguj pohotovo. Snáď neskončíš ako zlý poraazený drak 😉 .  

Buď sebaistý. – Matka Gothel, Na Vlásku

Matka to vie!
Gothel je zlou a zákernou ženou, ktorá si privlastnila čarovné vlastnosti kvetu iba pre svoj prospech. Jedno sa jej ale musí nechať: Stále jednala so sebaistotou. Či už pri vyjednávaní so zlodejmi alebo v rozhovoroch s Rapunzel. Byť sebaistým dokáže v živote veľmi pomôcť. Ak máš trému alebo si nie si istý sám sebou, pamätaj, že všetcí ostatní sú tiež len ľudmi a že aj oni majú rovnaké pocity a musia sa s nimi vysporiadať.  

Pozor na to, čo si želáš! – Jaffar, Aladin

Jaffar ako Jin
Celý príklad Giniho, nie len Jaffara je krásnym ponaučením o tom, že treba byť veľmi opatrný pri svojivh prianiach. Často si želáme veci, ktoré nám žiadne šťastie neprinesú a dokonca môžu raniť aj ostatných. Jaffar mal všetky možnosti sveta a aj tak si vybral nesprávne. Buď veľmi opatrný vo svojich prianiach.  

Nenechaj si silu ,,vstúpiť do hlavy” – Srdcová Kráľovná, Alica v Krajine Zázrakov

Srdcová Kráľovná a jej spôsoby
Srdcová kráľovná je krásnym príkladom toho, kto nezvládol svoje postavenie. Ak za niekoho zodpovedáš alebo máš nejakú funkciu, nenechaj sa zlákať silou a vplyvom ale snaž sa to zvládať so cťou láskavosťou. Nakoniec, prirodzený líder je ten, kto stále pamätá aj na svojich podriadených.  

Nezveruj svoj život náhode. –  Dr.Facilier, Princezná a Žaba

Stavíme sa?
Nezveruj svoj život náhode alebo stávkam. Nikdy nevieš, ako ťa druhá strana môže ľahko oklamať. Pekným príkladom je doktor Facilier, ktorý oklamal Tianu na  ,, na prvý pohľad dobrej” dohode. Nehazarduj, nestávkuj o peniaze, radšej maj svoj život pevne vo svojich rukách a spoliehaj sa radšej na svoje schopnosti ako na náhody a pravdepodobnosť.    

Chop sa kormidla, urči si smer a ostaň na búrke. – John Silver, Planéta pokladov

John Silver, najlepší Disney záporák
  A na záver môj najobľúbenejší príklad. Keď je Jim zničený zo svojej chyby, John Silver mu povie niečo, čo je pre mňa najsilnejším posolstvom zo všetkých Disney animákov.  Nikdy nezúfaj, aj keď je život ťažký, kormidlo máš v rukách ty a ak vytrváš dôjdeš až tam, kam si ani nedúfal.
Tak ja ti teraz niečo poviem Jim Hawkins. Máš na veľké veci! Urči si svoj kurz. Pevne sa chop kormidla a zostaň na búrke! A až príde ten správny čas, dostaneš šancu ukázať, čo v tebe je. Hlavne, aby som sa toho dožil a mohol chytiť aspoň odlesk toho tvojho svetla. – John Silver, Planéta Pokladov
 

Ktoré ponaučenie sa Vám najviac páčí? Máte nejakého svojho obľúbeného záporáka? Podeľte sa o svoje názory v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 + 13 =