Dvanásť úloh pre Asterixa, možné je všetko

Je to predsa kreselený film, možné je všetko. Slovami Asterixa sa končí francúzska komixová klasika vo filmovej animovanej podobe a berie tento výrok doslova. Jediné animované dobrodružstvo Asterixa a Obelixa, ktoré nekopíruje komixovú predlohu. Staré, iné a svojské ale predsa stojí za to.

 

Úvod

Na začiatku recenzie spomeniem fakt, že toto je prvé európske animované dielo hodnetené na tomto webe. Európa nemá animovanú tradíciu, to si musíme priznať. Napriek tomu dokážeme nájsť kvalitné a priekopnícke kúsky aj v Európskej pridukcii. Ak si to porovnáme s Japonskou alebo Americkou tradíciou, tak zistíme, že to porovnávať ani nejde. Francúzska klasika, ktorá je divákom u nás známa najmä z filmového plátna, či už klasika hraného filmu alebo hociktorá animovaná novšia verzia. Pôvodný animovaný Asterix z roku 1976 je ale divákmi aj kritikmi hodnotený najkladnejšie. Azda nie je človek, ktorý by nepoznal príbeh a Asterixa, Obelixa a malej galskej dediny na cípe Francúzska, teda pardón, Galie. Čarovný nápoj varený starým druidom je zárukov, že sa pôvodný obyvatelia tohoto kúska zeme, nemusia vzdať rimanom. To je celé a je to neskutočná metafora formou aj obsahom. Je doslova cítiť framcúzskych tvorcov a ich rukopis, ako aj kultúru.

 

asterix_4

Prečo je to bláznivé?

Dnešná doba nám pri otázke, kde vznikol film tisne do úst odpoveď USA, ale nie je tomu tak. Vznikol vo Francúzsku. Európa stála pri zrode film ako takého. Nie je teda prekvapivé, že Francúzsko ma tvorbu najbohatšiu aj najtypickejšiu spomedzi európskej tvorby. Ďalšou špecialitov francúzov sú komixy. Tešia sa veľkej obľubenosti, čo súvisí s povojnovou transformáciou Francúzska aj ladením Západu Európy na západ a s tým spojenými vplivmi americkej populárnej kultúri 20. storočia. Schválne si to porovnajte s podmienkami u nás, za Železnou oponou (svojho času). Koľko národných kreslených hrdinov mi dokážete vymenovať? Žiadneho. Francúzi ich majú hneď niekoľko, američania stovky a tak aj japonci.

Francúzske komédie mali vždy svoj typický a originálny humor, ktorý vedia najlepšie práve francúzi. Či už je tolegendárny Luis DeFoune alebo kvantum ďalších slávnych komikov. Ich humor sa naplno a najbujnejšie prejavuje v tomto animáku, ktorý je obrovskou metaforou tej a aj súčasnej, vlastne aj minulej doby. Povolila sa uzda a dosť sa experimentovalo. Filmu misíte dať šancu. Je to presne ten typ filmu, ktorý pri prvých 20 minútach dokážete vypnúť, pretože vás dostatočne nebaví, ale ak dokážete vytvrvať a pozorne počúvať, dokážete prehriznúť hluché miesta a vtipy, ktoré vám osobne nie sú sympatické, animák si vás získa. Má myšlienku, má pointu, má dobrý pocit, ktorý u diváka dokáže vzbudiť.

 

Ako je to s formou?

Stopáž s dĺžkou 77 minút je na animovaný film tej doby mierne nadpriemerná hodnota. Film by sa dal stlačiť aj do 60 minút a bol by ešte lepší, pretože sa v ňom vyskytuje viacero scén, ktoré by šlo skrátiť bez okresania výsledného dojmu e deja. Prospelo by to najmä pre dynamickosť diela, ktoré sa naplno rozbieha až v druhej polovici. Úvod je najslabšou časťou, ktorému musíte dať šancu pre dobro zvyšku filmu. Úvod je povinnou jazdou vysvetľovania a objasňovania, ktoré je nudné. Akonáhle sa však Asterix a Obelix vydajú plniť úlohy, ktoré im Cézar určí, začína kolobeh smiechu.

Jadro a záver sú zvládnuté oveľa lepšie a tvorcovia akoby sa už rozbehli, kráčajú na plno. Stále sa však vyskytne zopár scén, ktoré by dnes do toho animáku neboli prešli pre ich prílišnú statickosť a opakovateľnosť. Menovite je to napr. tanečná scéna na ostrove zvodných kňažiek, alebo finálny boj s gladiátormi, ktorý je dosť bez myšlienky. Nič to ale nemení na jednotnou tóne, na ktorom sa vezú a preto je to subjektívne, nemusíte si to ani len všimnúť.

Animácia je obmedzená dobou, je to cítiť, že je ejdnoduchá, využíva pomerne veľa šablón a v porovnaní s japonskou akirou tej doby je značne zaostalá. Zlepšuje sa to ale postupom deja kedy zafunguje gradácia aj na animáciu a vôbec netuším, či cielene alebo je to iba výsledný efekt pokroku. Diverzita prostredí dá postupne zabudnúť na mierne nedostatky.

Zaujímavou stránkou sú hudobné časti a zvukový podklad ako taký. Zvuku nie je čo vytknúť. Zvuky prostredia ako aj hlasy sú vyberané nanajvýš precízne a sú plné humoru. V celom diele sa vyskytne iba jedna melódia/pieseň a iba jeden tanec. Aj tá jediná melódia je tvorená zo zvukov prostredia a teda tam nenájdete zbytočné pesničkové scény pre deti.

asterix_1  

Význam proti humoru, alebo spolu….

Animák ponúka metaforický pohľad na spoločnosť ako takú. Diverzita charakterov sa mieša s históriou starého Ríma, spovesťami, tradíciami  a zasa s novými narážkami na vtedajšie francúzsko plus je to podkopané mnohými dvojzmyselnými narážkami a významovými odtienkami. Film zďaleka nie je len pre deti. Je to ten čarovný typ filmu, ktorý je dobreý pre menších, ale ešte ešte lepší pre dospelého, ktorý mu načúva a má otvorené oči. Asterix a Obelix sú vyobrazením normálni ľudia, hodený do šialené rímskeho sveta a pri prekonávaní nástrah u nich vo veľkom vyniká zdravý sedliacky rozum, dokonca viac ako použitie čarovného nápoje, čo je úžasné, že sa to tvorcom takto podarilo.

Humor je možno trochu staromódny, ale nič to nemení na jeho účinku. Scény so zvodnými ženami a narážkami na domácnosť ako takú pri konfrontácií s Asterixom keď chce jesť diviaka a kňažné mu ponúkajú iné služby, alebo nemecký majster bojových umení, či šialený úrad práce. Treba vidieť, opisovať to úplne nejde, snáď som vam načrtol aspoň obrysy.

  asterix_3  

Tak ako sa naň pozerať?

Chce to čas kým ho pochopíte a hce to vôľu. Je to starý animák,  rok 1976 bol už veľmi dávno a doba bola odlišná. Má veľa formových nedostatkou, ktoré vidieť najmä v porovnaní s dnešnými animákmi. Aj cez je to však veľký unikát, ktorý je neskutočne jednoduchý a úplne bláznivý. A záver je pre mňa osobne najviac: Asterix ,, Je to predsa animovaný film, všetko je možné.”  😉

 

žánrových 85% filmových 76% 

 
Dvanásť skúšok pre Asterixa
  • Dvanásť úloh pre Asterixa

 

Douze travaux d’Astérix, Les

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný
Francie, 1976, 82 min
 

Asterix a obelix hodnotenie, Asterix a Obelix recenzia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

one × 2 =