História štúdia DreamWorks 1: Zlobor je ako cibuľa!

28. apríľa 2016 sa spoločnosť Comcast vlastnená koncernom NBC/Universal rozhodla podať ponuku na odkúpenie štúdia DreamWorks Animation vo výške 3,8 miliardy amerických dolárov. Universal ako jedno z pôvodných a najstarších filmových štúdií, ktoré sú stále funkčné, vidí veľkú šancu v tejto akvizící, ktorou by radi narušili vládnúcu pozíciu spoločnosti The Walt Disney Company. Kedže Universal je priamym konkurentom nielen vo filmovej sfére ale aj napríklad v oblasti zábavných parkov,  kedže taktiež vlastní a prevádzkuje fimové zábavne parky, kľúčovou oblasťou v ktorej citeľne zaostáva je práve sféra animovaných filmov. Presne to chcú zmeniť kúpou DreamWorksu a všetko nasvedčuje tomu, že sa tak aj stane. Pri tejto príležitosti si poďme pripomenúť bohatú 20 ročnú históriu tohto úžasného štúdia, ktoré vzniklo skromne, ako subdivízia veľkého štúdia v Hollywoode.

Mravec Z

Režírované Ericom Darnello a Timom Johnsonom

Premiéra v októbri 1998

Prvý DreamWorks film bol kompletne počítačovo generovaný. Rozpráva príbeh neurotického mravca Zeda, ktorý túži po lepšom živote. Svoju šancu dostane keď stretne princeznú kolónie. Pre vtedy neznáme štúdio to bol dobrý začiatok. Filmom sa dokázali odlíšiť od Disney aj od Pixaru. Vďaka spoločnosti Pacific Data Images s ktorou vtedy spolupracovali, predstavili na tú dobu bezkonkurenčnú animáciu najmä v oblasti zobrazenia tváre. Bola v nej istá dávka skutočnosti, realizmu, ktorá bola uveriteľná a zároveň facinujúca. antz Film záskal aj hviezdne obsadenie, vedené Woodym Allenom. V skutočnosti to vyzeralo tak, že Allen mal prsty aj v tom ako sa príbeh vyvinie a nie len v tom, čo bude mravec rozprávať. Allen je jedným z najlepších storrytellerov/rozprávačov a rozumie ako vyzdvihnúť postavy ako jednotlivcov ale aj ako súčasť skupiny, čo sa filmu dobre darí. Vo všeobecnosti bol film dospelejší avšak stále cieliaci na mladšie publikum. Aj keď bol Mravec Z podareným filmom, spadol do tieňa väčšieho brata Príbeh Chrobáka a myslím si, že sa z tohoto tieňa už nikdy nevymotá. Podobný príbeh a podobný produkčný čas priniesol množstvo problém v podobe žalôb a iných obvinení, že prosto kopírujú a aj preto ostáva film v dnešných dňoch často zabudnutý. Mravec zarobil celosvetovo đ172 miliónov pričom výroba stála đ102 miliónov. Skromné výsledky.  

Princ Egyptský

Režírované Brendou Chapman, Simonom Wellsom a Stevom Hicknerom

Premiéra decembri 1998

Prvý ručne kreslený animovaný film od DreamWorksu. Na motívy príbehu z knihy Exodus vznikol animovaný film, ktorý prerozprával tento slávny príbeh Mojžiša svojím spôsobom. Viac ako čokoľvek iné bol tento film oznamom DreamWorksu, že plánuju filmy kvalitné s bohatou animáciou, dobrým výkladom príbehu, nádhernou hudbou a skvelým obsadením. Film zatlačil na množstvo atribútov a priniesol veľa aspektov, ktoré dokáže oceniť akékoľvek publikum, dokonca s dramatickými momentami života a smrti. Jednou z najlepších vecí na celom filme je hudobná stránka, ktorá vznikla spoluprácou dvoch talentovaných ľudí: Hansa Zimmera a spisovateľa Stephana Shwartza. Dvojica vytvorila až mrazivý soundtrack, ktorý silným spôsobom obohatil rozprávanie príbehu. princ_egyptsky Od dňa uvedenia si toto dielo vybudovalo relatívne silné dedičstvo. Jediný animák z roku 1998, ktorý získal Cenu Akadémie. Úspech filmu zabezpečil ďalšie pokračovanie v biblickom svete a to v podobe filmu Jozef: Kráľ snov, ktorý sa ale vyhol kinám a bol distribuavonaý priamo na nosiče. V duchu filmu vzniklo aj niekoľko muzikálov a opier. Princ Egyptský zarobil celosvetovo đ219 milliónov pričom stál iba đ70 miliónov, čo ho činí najúspešnejším animovaným ne-disney filmom toho času.   

Cesta do El Dorada

Režírované Donom Paulom a Ericom Bergeronom

Premiéra v marci 2000

Druhý ručne kreslený film štúdia a začiatok série akýchsi dobrodružných DreamWorks filmov. Príbeh dvoch neúspešných umelcov, ktorých život zavedia na nebezpečné a nečakané dobrodružstvo. Keď už nič iné, animácia vyzerala fantasticky. Bolo pekné sa na film pozerať. Tvorcovia sa snažili vyskúšať, ako dospelý film až môžu urobiť a prejde im a to. Nevyšlo však veľa vecí, od hudby Eltona Johna až po slabý príbeh a v tomto duchu by sme mohli pokračovať. eldorado2 Zarobil đ76m proti nákldaom đ95m a bol veľkým prepadákom.   

Slepačí úlet

Režírované Nickom Parkom a Peterom Lordom

Premiéra v júni 2000

A znova iný pokus, prvý stop-motion film pre DreamWorks a prvý celovečerák pre britské štúdio Aardman Animation. Príbeh skupiny kuriat, odhodlaných utiecť od svojho väzniteľa, zlého farmára. Len tak naučiť sa lietať. Veľkou výhodou diela je jeho jednoduchý ale zároveň tak zaujímavý a vzrušujúci príbeh. V kombinácií s originálnym a dobre časovaným humorom vznikol podarený film. Zase hviezdne obsadenie napríklad v podobe Mela Gibsona ako kurata Rockyho. slepaci_ulet Čast čara filmu pochádza aj z faktu, že režiséri sa nesnažili zjednodušovať humor americkým normám, ale často ho ponechali v jeho niekedy čudnej britskej forme. Animák bol veľmi úspešným, avšak DreamWorksu sa veľmi nepáčilo, že všetko dobré príchádza najmä na adresu Aardmanu a na nich sa zabúda. V skutočnosti väčšina ľudí ani nevie, že tento film tiež patrí do portfólia DreamWorksu. Famózny finančný úspech đ225m oproti đ45m výrobných nákladov. Prvý ne-disney animák, ktorý zarobil v Severnej Amerike cez đ100m.  

Shrek

Režírované Andrewom Adamsonom a Vicky Jenon

Premiéra v máji 2001

Druhý počítačovo generovaný film štúdia. Na základe novely od Williama Steiga, rozpráva príbeh zlobra menom Shrek. Je trebo hovoriť niečo k príbehu tohoto legendárneho animáku? Ak Princ Egyptský predznamenal príchod DreamWorksu do prvej ligy, tak Shrek štúdio rázom premenil na konkurenta na animovaný trón, pripraveného zosadiť Disney z trónu. Film bol a stále je jedným z najlepších filmov, aké si môžete pozrieť. Nádherná animácia, ktorá ústava aj nápor času a tiež úžasný príbeh tvorený s veľkou láskou a pochopením zabezpečili, že pre mnoho ľudí je práve Sherek najlepším animákom všetkých čias. Dokážem si predstaviť, že veľkým lákadlom pre hercov bola atmosféra v štúdiu. Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz a John Lithgow  , je citeľne vidieť, že dostali veľkú slobodu a s filmom sa doslova vyhrali. Ich podanie svojich postáv je neskutočne prirodzené a vyzerá to, že si cast sadol tiež ľudsky. shrek (8) Aj keď Shrek nebol prvým filmom štúdia, slúžil ako skala, na ktorej DreamWorks vybudoval svoje meno. Množstvo ocenení a množstvo nielen filmových pokračovaní len dokazuje aký dobrý bol Shrek. Animák zarobil đ484m pri rozpočte đ60m. To už je niečo!

Spirit – neskrotný mustang

Režírované Kelly Asbury a Lornou Cook

Premiéra v máji 2002

Návrat k ručne kreslenej animácií. Film rozprávaný z perspektívy mladého mustanga behajúceho po amerických plániach v 19.storočí. spirit Mustang v plnej kráse demonštroval v čom je krása ručne kreslenej animácie. Množstvo emócií, ktoré je ňou možné ukázať je až neuveriteľné. Žial, mnoho chýb bolo irobených taktiež v tomto animáku. Spomenúť môže absenciu hovorenej reči počas celého filmu, kedy počujeme iba myšlienky hlavného hrdinu alebo tiež veľmi náročnú animáciu koní, ktoré sú všeobecne považované za zvieratá, ktoré je veľmi náročné zanimovať. Príbeh je dá sa povedať takým stredom. Je vidieť snahu tvorcov osloviť ako staršie publikum, tak aj to mladšie, čo speje k určitej rozpačitosti filmu. Na koniec tak Spirit zanechal rozpačité pocity. Prišiel v čase boomu počítačovej animácie, kedy bola ručne kreslená na ústupe. Podával viaceré politické názory, ktoré bolo mnohým dospelým ťažšie prijať. Mal problém zaujať chlapčenskú časť publika, pretože kone sú viac dievčenské zvieratko (jasné, že sa dá polemizovať). Vo finále film mierne zarobil: đ122m pri nákladoch đ80m.

Sindibád: Legenda siedmich morí

Režírované Patrickom Gilmorom a Timom Johnsonom

Premiéra v julí 2003

Sindibád: Legenda siedmich morí sa mal stať posledným ručne krsleným DreamWorks filmom. Veľký dobrodružný výpravný film o slávnom pirátovi a jeho dobrodružstvách tentokrát v stredozemnom mori a v podaní DreamWorksu. sindibad Animák som si zamiloval na prvý pohľad. Mám prosto slabosť pre epické dobrodružstvá. Znova decentný cast, tentokrát v podaní Brada Pitta v hlavnej úlohe. Krásna animácia a decentný príbeh. No nie tak špeciálny. V dobe vydania hralo proti filmu viacero zlých vplyvov. Všeobecne si akčno-dobrodružné animáky nepočínali dobre, pirátske filmy zväčša končievali katastrofou a posledný takýto animák, ktorý obsahoval obe tieto prvky bol finančnou katastrofou (Planéta Pokladov). Ironicky, týždeň po uvedení Sindibáda prišli do kín Piráti z Karibiku a začali jednu z najúspešnejších Disneyho sérií. V tom čase, bola ale ručná animácia pre DreamWorks dosť pasé. Zárobok činil skromných đ60m pri rozpočte đ60m, všeobecne DreamWorks na filme hrubo prerobil.  

Shrek 2

Režírované Andrewom Adamsonom, Conradom Vernonom a Kelly Asbury

Premiéra v máji 2004

Štúdio týmto animákom definitívne zvolilo cestu CGA/počítačovo generovanú animáciu. Pokračovanie príbehu zlobra Shreka a jeho princeznej Fiony. Rodičia… Animácia v Shrekovi 2 bola znova úžasná a príjemná na pohľad. Vizuálny festival od prvej minúty až po tú poslednú. Tvorcovia vzali čo fungovalo v jednotke a pridali ešte mnoho vylepšení. V druhom Shrekovi už chcel hrať každý, spevať každý alebo aspoň hociako prispieť. Rozšíril sa cast o také osobnosti, ako napr. Antonio Banderas a iní. Dá sa povedať, že tvojka si ako posledný diel, zachovala dušu. Bola tvorená z láskou, na silnomposolstve a s neokukaným humorom. Paródia na tradičné rozprávky a pop kultúru prosto fungovala. Najmä v takejto forme. shrek2 Druhý diel získal takmer rovnako kladné prijatie ako prvý Shrek. Získal mnoho ocenení, ale čo je možno dôležitejšie, je že film zarobil skoro celú miliardu dolárov. Pre mnohých znak, že DreamWorks zosádza Disney. Aspoň teda v boji o kráľa celovečerných animákov. Svetovo inkasoval đ919m pri rozpočte đ150m. Sedem rokov ostal na tróne najzárobkovejšieho animáku. 
Desať rokov od založenia DreamWorks a vyzeralo to, že Jeffrey Katzenberg začinal byť posadnutý cieľom zosadiť Disney a Pixar. Úspech filmov Shrek, Princ Egyptský alebo Slepačí úlet, mú daval potrebnú nádej a dôkazy, že kvalitná animácia existuje aj mimo najväčšieho hráča na trhu. Celý priemysel ale prechádzal dramatickými zmenami a prechodom na CGA. Katzenberg raz vuhlásil pre NY Times: ,, Myslím si, že myšlienka rozprávať tradičný príbeh tradičnou animáciou je vecou minilosti.”  DreamWorks začal byť spolu s Pixarom videní ako priekopník novej animácie. Ak teda dostať sa na vrchol bolo ťažké, skúšať sa tam udržať sa malo ukázať ako ešte ťažšie.  Koncom roka 2004, séria finančných ťažkostí zapríčinila nútené odrezanie divízie hraných filmov, čo bola pre spoločnosť veľká rana.  V druhej časti sa pozrieme na ďalší osud tohoto slávneho štúdia, inak plný drakov a iných zvieratiek.  

1x

  • Zero5550121 Odpovedať

    Zlobr má vrstvi 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 × 4 =