História animácie alebo kedy to vlastne začalo

Uhádli by ste, kam až sa datujú začiatky animácie? Už prví ľudia v jaskyniach svojím spôsobom animovali, ale to ešte tak celkom neboli animácie, ale skôr kresby. Už tu, prví ľudia, v období Paleolitu, zaznamenávali lov a známy svet na steny jaskýň pomocou, kameňa, uhlíka alebo hocičoho iného.

Kresby pochádzajú z jaskyne v Bulharsku 
Kresby pochádzajú z jaskyne v Bulharsku
 

Prvú známu animáciu nachádzame ale trochu neskôr na 5000 rokov starej hlinenej mise. Misa sa našla na území Iránu v   Shahr-i Sokhta, a je na nej zobrazený sled obrázkov, znázorňujúci pohyb nejakého párnokopytníka. Na území dnešného Iránu a Iraku, sa nachádzala kolíska civilizácie, takže archeologický nález na tomto mieste nie je žiadnym prekvapením.

 
Irán Shahr-i Sokhta
Irán Shahr-i Sokhta
 

S pohybom ľudí sa menili aj rôzne ,,centrá” civilizácie. Dostávame sa do Egypta, ktorý bol svojho času najrozvinutejšou krajinou. Na tehličke, ktorá znázorňuje súboj dvoch mužov, z obdobia pred 4000 rokmi, môžeme jasne vyčítať, ako si ľudia, už vtedy uvedomovali pohyb a jeho znázornenie. Avšak stále sa ešte obraz nepohybuje.

Egyptské hieroglyfové znaky
Egyptské hieroglyfové znaky

Obrázky za začali hýbať

Pohyb obrázkov začína s rôznymi jednoduchými zariadeniami, ktoré fungujú na jednoduchých princípoch. Poďme si o niektorých aj niečo povedať.

Phenakistoscope/

Okrúhle zariadenie, ktoré funguje na princípe rýchleho posúvania obrázkov. Má kruhový tvar a prvé zmienky o tomto zariadení, nachádzame už u gréckeho matematika Euclida a neskôr s ním experimentoval aj Newton. Názory na jeho vynálezcu sa ale líšia, pre niektorých je to Belgičan Plateau, ktorý ho popísal v roku 1839 a zostrojil v 1841. Neskôr v rovnakom roku navrhol podobné zariadenie Rakúšan Simon von Stampfer (stroboscop).

 

Zoetrope

Pomerne jednoduché zariadenie, vynájdené Číne. Využíva taktiež kruhový tvar a točenie obrázkov, obľúbené najmä vo Viktoriánskej ére.

 
História animácie
História animácie

Flip book

Dosť známa metóda animácie, dá sa vyrobiť aj doma a každý z nás to pozná. Využíva rýchly posún strán. Prvé zmienky o takejto knižke sú z roku 1868. Obľúbené boli pomerne dosť počas 19.storočia.

Animácia ako ju poznáme dnes

Rozvoj kinematografie je priamo spojený s rozvojom animácie. Nedá sa jasne určit jeden človek, ktorý by bol považovaný za zakladateľa animovaného filmu. S rozvojom priemyslu postupne pracovalo na animácií viacero ľudí súčasne. Jedným z prvých, ktorý už priamo ovplyvňoval vznik animovaného filmu bol Georges Méliès, ktorý objavil stop-motion techniku. Objavil ju náhodne, keď sa mu pri natáčaní autobusu rozbila kamera. Až ju opravil a začal točiť znova, točil pohrebné auto a výsledný záber potom vyzeral akoby sa autobus transformoval na pohrebák.

S touto technikou veľa experimentoval Brit  Arthur Melbourne-Cooper, z čoho vznikol krátky film, ktorý je považovaný za najstarší animovaný na svete, avšak ešte nie kreslený. Film sa volá  Matches: an Appeal (Zápalky: Odvolanie) a je natočený pomocou stop-motion a zápalok, z roku 1899.

 

Prvý kreslený animovaný film je pravdepodobne od Američana J. Stuart Blacktona z roku 1900,  The Enchanted Drawing. Nedá sa to jednoznačne povedať pretože on stále ešte len viac menej experimentoval a jeho diela sa ešte tažko dajú považovať za film.Využíval kreslenie a rôzne triky s kamerou pomocou stop-motion technológie. Jeho dalšie dielo už z roku 1906, Humorous phases of funny faces, sa dá už skôr považovať za ucelenú scénu, krátky film.

 

Prvý animovaný film

Mali sme tu Brita, Američana a spomenieme si aj Francúza:  Émile Cohl. Začal s tvorbou v roku 1908 a to s dielom  Fantasmagorie. Historikmi aj odborníkmi je práve tento krátky film považovaný za prvý v histórii. Je zástupcom tradičnej techniky ručného kreslenia a práve preto sa jeho krátky film považuje za prvý na svete. Cohl ho vytvoril tak, že kresby ukladal na vysvietený podklad, aby ho následne mohol zanamenať na negatív. Dokopy použil asi 700 kresieb na skoro 2 minútovú scénu.

 

Animovaný svet sa rozbieha

Po úspechoch Blacktna a Cohla začalo mnoho ľudí  experimentovať s animáciou. Jedným z nadšencov bol aj úspešný americký komixový kresliar  Winsor McCay. Jeho dielo Little Nemo (1911), už farebné,  bolo veľmi obľúbené a známe (mimochodom mu vzdal hold 15.10.2012 aj Google). Jeho Dalšie diela boli aj Gertie the Dinosaur (1914) a The Sinking of the Lusitania (1918) taktiež dosť populárne.

Postupne sa začal vytvárať samostatný priemysel (ktorý mimochodom dnes vykazujke ročný obrat 53€ miliard). Prvými skutočne úspešnými boli producent  John Randolph Bray a jeho priateľ, animátor, Earl Hurd. Vyčlenil sa aj samostatný žáner “cartoons” ( ekvivalent v slovenčine sa mi hľadá veľmi tažko, napr. scéna, karikatúra, …). Cartoons sa udomácňovali v kinách a stali sa ich neoddeliteľnou súčasťou. Tento žáner potom dominoval animovanému filmu po zvyšok dekády.

 

Prvý animovaný celovečerný film

Napadlo by vám, že prvý celovečerný animovaný film sa volá Apoštol a pochádza z Argentíny? Je to tak El Apóstol je argentínsky film, ktorý sa hrdí prívlastkom prvý celovečerný. Žiadna Snehulienka ale El Apostol :).

 
El Apostole
Obrázok je ilustračný, autor je skutočný.
 

Tak a tu tento článok ukončím. Práve tu sa začína niečo, z čoho potom vyťaží podnikavý Disney,, zlatá éra”. Prostriedky sú a animácia ma obrovský potenciál a jej zlaté časy ešte len majú prísť….

   

3 komentáre

  • Lenka Odpovedať

    …je paleolit a nie paleontolit a prosim spravte si korekturu na i/y….. Ja nechcem prúdiť, ale..

    • pein Odpovedať

      To isté čo na predchádzajúci koment:Tieto články vznikali úplne prvé už veľmi dávno keď som mal asi 13 rokov. Nestíham, ok? Fakt som na celý web skoro sám, 20 000 ľudí každý mesiac a prosto nemôžem urobiť všetko naraz. Ja rozumiem že veľa obsahu by chcelo vylepšiť. Ktokoľvek je ochotný, nech sa páči. Stačí povedať a dám vám práva to upraviť. Nie je to moje zamestnanie, nezarabam z toho a robím čo môžem tak prepáč.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

dva × jedna =