Na začiatku bola myš a…

,,Na začiatku bola myš a sen.” Tieto slová povedal Walt Disney, keď hovoril o svojej kariére. V tomto článku vám chcem priblížiť kultovú a typickú postavu animovaného sveta. Dámy a páni, potlesk, Micky Mouse!

Micky Mouse

    Táto krásna animovaná postavička, ktorú vytvoril Walt Disney a Ub Lwerks, vznikla 15.marca 1928. Prvý krát sa objavil v krátkometrážnom filme Plane crazy aj s ďalšou Disney postavičkou Minnie. 18.decembra 1978 na 50.výročie sa ako prvá kreslená postavička objavil na chodníku slávy v Hollywoode.

Neviem, či sa na Slovensku niekedy vysielal seriál Klub Mickeyho Mousa – ide o veľmi starú záležitosť. Bol to vôbec prvý pravidelný Disneyho seriál, ktorý sa vysielal v 50-tych rokoch, postupom času dokonca každý deň! Na českej Nove sa vysielala akási moderná verzia Klubík Mickeyho Mousa, so zameraním na menšie publikum. Walt Disney kreslí Mickeyho Dnes už asi nikto nepozná Králika Osvalda. Keby nebolo malej obchodnej vojny o tohto králika, Mickey by sa možno nikdy nenarodil. Lenže Disney, hoci ho volali Andersen s filmovou kamerou, v obchode sa povahou pramálo podobal melancholickému dánskemu rozprávkarovi. V obchode bol tvrdý a neoblomný hráč. Cítil sa byť zradený, tak previezol svojho protivníka Charlesa Mintza, producenta z Universal Studios a nahovoril Ub Iwerksa, aby potajomky pracoval na Mickeym. Myšiakov hlas zabezpečoval spočiatku sám Walt Disney, tak veľmi bol preňho dôležitý. Disney sa rozhodol nakresliť si nové postavičky, odmietol veľa animátorských prác (z ktorých sa niektoré uchytili, napríklad kôň Horác alebo krava Klarabela). Nakoniec, sa nechal Disney inšpirovať svojou myšou na farme v detstve. Mickeyho chceli pôvodne pomenovať Mortimer Mouse (o pár rokov toto meno dostal jeden z Mickeyho súperov). Napokon sa z neho stala ikona animátorského priemyslu, pomocou ktorej sa napríklad uzmierovali veľké spoločnosti, keď v roku 1988 vznikol spoločný film Warmer Bros a Disneyho spoločnosti, kde sa spolu na plátne objavili Mickey Mouse a Bugs Bunny. Výpočet všetkých diel, kde sa Mickey objavil by bol veľmi rozsiahly. Jeho postava tak zľudovela, že jeho meno používajú politici, športovci, svetoznáme celebrity. Tak ako Donald, i Mickey bol súčasťou Druhej svetovej vojny – napríklad v Nemecku či Taliansku bol zakázaný. No ani taký frajer ako Mickey by sa nezaobišiel bez hŕby priateľov. Jeho najlepším priateľom je jeho pes Pluto. Veľmi často ho vídať v spoločnosti Donalda, či pojašeného Goofyho, ktorý by si zaslúžil samostatnú kapitolu. Mickey má frajerku Minnie, ktorá neznáša, keď chodí neskoro na stretnutia. To sa mu ale stáva často, pretože sa často venuje detektívnym či ošemetným doručovateľským službám. Má synovcov Mortyho a Fredieho a zástup ďaľších príbuzných. V Disneylande patrí k najobletovanejším maskotom… odniesť si odtiaľto fotku s Mickeym je móda, ktorá sa desaťročia nemení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

dva + 19 =