Televízia Jetix sa zapísala do povedomia miliónov detí po celom svete. V rámci nášho pravidelného seriálu o televíziach sa pozrieme na príbeh jednej z najpopulárnejších detských televízií vôbec, ktorá vysielala po celom svete, no ktorej nikdy nebolo súdené prežiť. Spoločne si prejdeme jej začiatkami a budovaním značky, následne si zosumarizujeme jej zlaté obdobie, dodáme niekoľko zaujímavostí, pripomenieme si grafiku a programové zloženie a na záver si vysvetlíme jej zánik, a čo za ním stálo. Zaujíma vás to? Tak čítajte ďalej!
Fox Kids a 90.roky
Aby sme celkom pochopili komplexnosť situácie, musíme sa pozrieť na americkú televíznu scénu a to konkrétne na káblovú televíziu CBN, ktorá začiatkom 90.rokov šírila božie slovo. Samozrejme fungovala ako nezisková organizácia a v roku 1990 sa dostala do bodu, že zarábala na toľko, že už neziskovou organizáciou nemohla legálne byť. Vytvorila svoju dcérsku spoločnosť ,,Family Entertainment” (ďalej už IFE) a pustila sa do biznisu naplno. Začala investovať do rôznych kanálov mnohých žánrov a cez rôzne finančné transakcie a zlúčenia v roku 1996, spolu so Saban Entertainment a News Corp.(vlastník americkej FOX) založili Fox Family Worldwide, ktorá mala konkurovať rozširujúcim sa káblovkám ako Cartoon Network alebo Nickelodeon. V danej dobe sa televízny trh menil a čo pôvodne vynášalo veľké peniaze v normálnom vysielaní, sa teraz prenášalo na káblovky, a tento trend chcela IFE aj s partnermi zachytiť. V októbri 1996 teda vznikol prvý Fox Kids káblovkový kanál a to v Anglicku, kde sa snažil získať si podiel na trhu s veľkou knižnicou obsahu, ktorý už mali k dispozícií z vysielania detského bloku Foxu v USA. Netrvalo dlho a hneď rok na to,teda 1997, sa znova spustil finančný boj – IFE je na predaj! Už tu sa začína stopa spoločnosti Disney. Ponuky na odkúpenie podali spoločnosti Disney, Viacom a News Corp., všetky v podobnej hodnote okolo 1,9 milirady dolárov. Obchod vyhral pôvodný partner News Corp. a začal sa naplno venovať budovaniu Fox siete pre deti.
Postupne expandovali na Európsky trh, kde bola v roku 1999 založená Fox Kids Europe. Následne založili niekoľko káblovkových programov v USA. Expandovali aj na latinsko-americký a austrálsky trh, kde tiež vzniklo niekoľko nových programov. A čo ich programové zloženie? Vysielali show z vlastnej produkcie, vysielali niekoľko anime seriálov, množstvo vecí z koprodukcie z celého sveta a práve tento mix zabezpečoval akúsi vyváženosť vysielania, kde si každý našiel to svoje. Fox Kids mal v svojej ponuke show ako: Totally Spies, Bayblade, Teenage Mutant Ninja Turtles, X-Men, Winx Club, What’s with Andy? a rôzne iné. Kto stál za identitou Fox Kids? Jej riaditeľ a vcelku vizionár Haim Saban.

Človek, ktorý vybudoval Fox Kids, Haim Saban
Najdôležitejším človekom, ktorý vybudoval Fox Kids a dodal jej identitu je práve americký mediálny podnikateľ Haim Saban. Jeho príbeh je na samostatnú kapitolu, no v skratke, je človekom, ktorý sa zasadil za produkciu show ako Inšpektor Gadget, Power Rangers, Dragon Quest a množstvo iných. Bol vedúcim riaditeľom Fox Kids od jej založenia a spoločnosť viedol práve smerom mnohých žánrov. Získal licencie na Marvelovské animáky, do portfólia káblovky sa snažil zaraďovať rôzne animované projekty z celého sveta. Uzatvoril zmluvy s rôznymi animátormi z celého sveta ako napríklad štúdia Marathon v Kanade, rôzne európske animátorské spoločnosti a pod. Fox Kids si žila svojim úspešnym životom až do roku 2001, kedy už prišla ,,neodolateľná ponuka” zo strany spoločnosti Disney.

Rok 2001 a neodolateľná ponuka od spoločnosti Disney
Akcionári Fox Family Network boli už dlhšiu dobu nespokojný. Nezachytili nástup fenoménov ako Pokémon alebo Yu-gi-oh! a spoločnosti sa vo veľkej konkurencii nedarilo až tak, ako by si želali. V októbri 2001 prišla veľmi lákavá ponuka v hodnote 5 miliárd dolárov, ktorú nemohli odmietnuť. Disney získalo celú Fox Family Network a spoločnosť premenovalo na ABC Entertainment. Transakcia bola obrovská a jej súčasťou boli napríklad aj športové programy ESPN v USA a mnoho ďalšieho. Disney získal, po čom už dlhšie túžil. Fox Kids pokračovala vo vysielaní až do roku 2004, viac-menej v rovnakej taktike akú nastavil Haim Saban. Ak sa pýtate čo sa stalo s americkou verziou Fox Kids, tak sa pýtate správne, pretože táto nebola súčasťou transakcie. Kedže sa následne ocitla v ,,licenčnom limbe” postupne vyšumela do prázdna a bola odkúpená divíziou Warner Bros. aby sa spojila s 4Kids E. ktorá vtedy skrze Pokémonov bola vo forme. Fox Kids prežil vo veľmi unikátnej podobe a vďaka silnému vedeniu akurát vo Fínsku, kde pôsobí dodnes.

Založenie Jetixu, alebo ako deti vybrali názov Jetix
Jetix vznikol v roku 2004 ako dočasná stratégia detských programov. Akcionári z ABC (teda Disney) s vedením Fox Kids sa dohodli na vytvorení novej značky, ktorá celosvetovo nahradí Fox Kids a Disney Toons, a ktorá bude expandovať do nových trhov ako napríklad stredný východ a podobne. Disney už v niektorých častiach sveta mal svoj kanál alebo aspoň vysielací blok Disney Toons, ktorý sa v niektorých krajinách spojil s Fox Kids a vytvoril Jetix. Celkovo mali v Disney zmätočnú taktiku a nevedeli čo vlastne chcú už od začiatku. Niekde vznikali Disney Channels, niekde sa Fox Kids spájali aby vytvorili Jetix.

Názov Jetix bol vybraný po celosvetom prieskume, kedy sa rôznych skupín detí pýtali na názor na viacero variant mien. Zvítazil Jetix, ktorý v ďeťoch evokoval akciu a dobrodružstvo. Následne bola vytvorená jednotná grafika a budovanie značky sa mohlo naplno začať. Jetix postupne vznikol po celom svete v krajinách ako USA, celá Európa, Rusko, Kazachstan, Austrália, Južná Kórea, Japonsko a iné. Mal viacero variácií, ktoré si mohli jednotlivé regióny upravovať mierne podľa seba. Napríklad bloky pre menších JetixPlay alebo potom pre starších Jetix Max. Spoločnosť taktiež zastrešovala rôzne podujatia a súťaže (napr. Jetix Awards v Berlíne), licenciovala vydávanie časopisov (Jetix magazíny po celej Európe) a stále spolupracovala s množstvom animátroských štúdií. Jetix dokonca sponzoroval futbalový turnaj pre deti ,,Jetix Kids Cup”, kde deti z 16 krajín súperili na znak priateľstva, spoznávania kultúr a fair play.
Programy a štruktúra vysielania v Česku a na Slovensku
Na Slovensku a v Česku Jetix vysielal množstvo vecí z programového zloženia Fox Kids, no pridával aj niekoľko nových vecí. Ustálila sa forma vysielania Jetix cez deň pre menších a od 19:00 do polnoci Jetix Max s programami viac pre starších, ktorý vysielal napríklad Naruta, Kráľa Šamanov, Špiónky a iné. Vychádzal tiež Jetix Magazín, ktorý prinášal rôzny obsah týkajúci sa programov televízie. V roku 2008 dokonca tím stredoeurópskeho Jetixu vyhral za blok Jetix Max prestížne ocenenie v britskej súťaži UK Promax Awards.

Upgrading to the Next Level!/ Posuň to na nový level! (Slogan)
Zánik a prechod na značky Disney
Jetix fungoval vlastne iba 4 roky. Po istom čase si v spoločnosti Disney ujasnili stratégiu a rozhodli sa, že budú naplno budovať svoju značku Disney Channel, ktorá už v mnohých krajinách s Jetixom koexistovala. Začiatkom roka 2009 sa o tom hovorilo už naplno. Spoločnosť Disney odkúpila zvyšok akcií, odišla z burzy v Amsterdame a začala naplno prechod na Disney Channel, v respektíve Disney XD tam, kde už Disney Channel vysielal. Postupne touto premenou prešli všetky svetové Jetixy. Ako posledné sa premenili holandská verzia a následne Ruská a to koncom roka 2010. Istý čas ešte značka Jetix Play vysielala v Turecku, no skončila v roku 2011. Dnes je už celkom mŕtva a vôbec nikde nepôsobí.
Čo bolo na Jetixe dobré a čo zlé?
Jetix si mnohí z nás pamätajú. Sám mám na tento kanál silné spomienky. Práve tento kanál ma dostal k Narutovi a teda nepriamo aj k anime. Síce som Pokémon poznal už dlho pred tým, no Naruto spustil tú akúsi druhú vlnu záujmu. Taktiež mám krásne spomienky na mnoho programov, keď som sa vracal zo školy a keď mi každodennú spoločnosť robili príbehy charakterov ako Naruto, Iggy Arbuckle, Glaktik Football, Frajeri na vlnách a veľa iných. Sú to nezabudnuteľné detské spomienky.

Jetix ale mal aj veľa múch. Nepravidelný program, množstvo reprízovaných dielov, nevyváženosť vysielania, laxný prístup k celkovej kvalite a iné. Bolo výrazne cítiť, že televízia nikdy nedostala priestor rozbehnúť sa ,,na plno”. Každopádne, práve jej rozmanitosť možno aj na dnešnom trhu televízií pre deti chýba. Avšak to už je otázka minulosti. Pre tých, čo ale Jetix zažili, ostane navždy súčasťou pekných spomienok na detstvo.
Aké máte na Jetix spomienky vy? Aké boli vaše najobľúbenejšie seriály? Podeľte sa o názory v komentároch.
16 komentárov