Tradičná animácia, teda kreslená

Techniky animácie by sme mohli rozdeliť na 3 veľké kategórie. Každá kategória má ešte množstvo podkategórií. V tomto článku si spomenieme tradičnú animáciu a  aspoň tie najdôležitejšie a najpoužívanejšie podkategórie, ktorými sú plná animácia, limitovaná animácia a rotoskopia.

Tradičná animácia

Tradičná animácia, tiež nazývaná kreslená animácia, je proces výroby animákov používaný najmä v 20.storočí. Kresby animátorov sú kopírované na prehľadné acetánové listy, tzv. ,,cels”, ktoré sú vyplnené farbami v zodpovedajúcich odtieňoch a tónoch a sú umiestnené oproti kresbe. Kompletné bunky sú fotografované na filmový pás pomocou Rostrumovej kamery oproti maľovanému pozadiu.

  Jednoduchšia verzia: 

Každý obrázok kreslený, každý další musí byť od toho predchádzajúce mierne iný a pomocou pohybu kamery sa vytvára ilúzia pohybu. 

 

Tradičný bunkový proces animácie sa stáva zastaralým v 21.storočí. Dnes to už riešia rôzne PC programy, ktoré simulujú pohyby kamery, pridávajú efekty a v neposlednom rade zafarbujú animáciu. Vzhľad tradičnej animácie sa však stále zachováva. Niektoré animáky vyzerajú takpovediac rovnako ako pred sedemdesiatimi rokmi. Producenti to nazývajú ,,tradigital”. Ide o ten istý proces, ale v oveľa väčšom rozsahu a tvorený pomocou počítačov.

Príklady

staršia doba:

Pinochio (USA, 1940)

Tradičný film od Disneyho, zastupuje tradičnú animáciu so skorších dôb.

Tradičná animácia - Pinocchio
Tradičná animácia – Pinocchio
 

Zvieracia farma (Anglicko, 1954)

Britský animák podľa predlohy knihy G.Orwella, v ktorom zvieratá preberú vládu nad statkom od svojich pánov. Zaujímavosťou je financovanie tohto animáku C.I.A, ako súčať Studenej vojny, ktorá v tom čase prebiehala.

Akira (Japonsko,1988)

Máme tu aj zástupcu japonského anime štýlu. Príbeh sa odohráva v budúcnosti a pojednáva o japonskom teenagerovi a  motorkárovi. Animák je tvorený cyber-punkovom štýle.

Novšia doba:

Leví Kráľ (USA, 1994)

Kultový animák, kráľ americkej animovanej tvorby.

Cesta do fantázie(Japonsko, 2001)

Taktiež kultový animák, ale tentokrát kráľ japonskej animovanje tvorby.

Podkategórie:

Plná animácia

Znamená proces produkcie animákov vysokej kvality, ktorý pravidelne používa podrobné výkresy a možný pohyb. Plne animované filmy môžu vznikať v rôznych štýloch ako napr. realistycký štýl, ktorý môžeme pozorovať v práci Štúdia Disney, menovite v dielach Kráska a Zviera alebo Aladdin a oproti tomu menej realistická rozprávková animácia napr. v dielach štúdia Warner Bros. Looney Tunes a pod. Z animákov od iných menej známych štúdií môžme spomenúť taktiež animák Železný obor z roku 1999.

Limitovaná animácia

Tento pojem zahŕňa štýly, ktoré využívajú menej podrobné kresby a sú viac statické. Táto metóda býva často používaná umelcami ako expresívne vyjadrenie nejakej myšlienky alebo prezentácia seba a pod. Do tejto podkategórie patrí napr. Žltá ponorka (UK, 1968), veľa z japonského anime, ale aj produkty štúdia Hanna-Barbera.

Rotoskopia

Technika patentovaná Maxom Fleischerom v roku 1917. Autor kreslí skutočné scény, snímok po snímku. Zdroj diela môže pohádzať zo skutočného sveta, od skutočných hercov. Zástupcami tohto štýlu sú napr: The Lord of the Rings (US, 1978), Waking Life (US, 2001).

   

Live-action animácia

Je to akoby vyššie štádium Roboscopingu. Kreslená animácia je kombinovaná so zábermi skutočného sveta. často využívané v hudobných klipoch. Príklady: Agent Biela krvinka (USA, 2001)/ Osmosis Jones.

 

5 komentárov

 • Lenka Odpovedať

  S dovolením, ak chcete niekoho niečo naučiť, bolo by super podávať korektné informácie. Takže mi dovolte Vás opraviť, nič ako roboscoping neexistuje a ak hej, minimálne to nemá nič spoločné s animáciou. Správny termín je rotoskopia. 🙂

  • pein Odpovedať

   Tieto články vznikali úplne prvé už veľmi dávno keď som mal asi 13 rokov. Nestíham, ok? Fakt som na celý web skoro sám, 20 000 ľudí každý mesiac a prosto nemôžem urobiť všetko naraz. Ja rozumiem že veľa obsahu by chcelo vylepšiť. Ktokoľvek je ochotný, nech sa páči. Stačí povedať a dám vám práva to upraviť. Nie je to moje zamestnanie, nezarabam z toho a robím čo môžem tak prepáč.

   • Lenka Odpovedať

    To som netušila, ospravedlňujem sa. Som mierne vznetlivá, tak sa vždy takto niekde pohorším, sorry. Inak super nápad so stránkou a tak, držím palce.

 • Soclas Odpovedať

  Zaujímavé, stručne no výstižne napísané, skvelé príklady 🙂

  • pein Odpovedať

   ďakujem pekne, článok je už strarší a potreboval by opraviť/doplniť, ale veľmi poteší takýto feedback 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

thirteen + 11 =