Tradičná animácia, teda kreslená

Techniky animácie by sme mohli rozdeliť na 3 veľké kategórie. Každá kategória má ešte množstvo podkategórií. V tomto článku si spomenieme tradičnú animáciu a  aspoň tie najdôležitejšie a najpoužívanejšie podkategórie.

Tradičná animácia

Tradičná animácia tiež nazývaná animácia alebo kreslená animácia, je proces výroby animákov používaný najmä v 20.storočí. Kresby animátorov sú kopírované na prehľadné acetánové listy, tzv. ,,cels”, ktoré sú vyplnené farbami v zodpovedajúcich odtieňoch a  tónoch a sú umiestnené oproti kresbe. Kompletné bunky sú fotografované  na filmový pás pomocou Rostrumovej kamery oproti maľovanému pozadiu. Jednoduchšia verzia:  Každý obrázok kreslený,každý další musí byť od toho predchádzajúce iný, pomocou pohybu kamery sa vytvára ilúzia pohybu.    Tradičný bunkový proces animácie sa stáva zastaralým v 21.storočí. Dnes to už riešia rôzne PC programy, ktoré simulujú pohyby kamery, pridávajú efekty a v neposlednom rade zafarbujú animáciu. Vzhľad tradičnej animácie sa však stále zachováva. Niektoré animáky vyzerajú takpovediac rovnako ako pred 70 rokmi. Producenti to nazývajú ,,tradigital”, ide o ten istý proces ale v oveľa väčšom rozsahu tvorený pomocou počítačov.

Príklady

-staršia doba:

Pinochio (USA, 1940)

Tradičný film od Disneyho, zastupuje tradičnú animáciu so skorších dôb.
Tradičná animácia - Pinocchio
Tradičná animácia – Pinocchio
 

Zvieracia farma (Anglicko, 1954)

Britský animák podľa predlohy knihy G.Orwella, v ktorom zvieratá preberú vládu nad statkom od svojich pánov. Takou zaujímavosťou je financovanie tohto animáku C.I.A, ako súčať Studenej vojny, ktorá v tom čase prebiehala.

Akira (Japonsko,1988)

Máme tu aj zástupcu japonského anime štýlu. Príbeh sa odohráva v budúcnosti a pojednáva o japonskom teenagerovi a  motorkárovi. Animák je tvorený kyber-punkovom štýle.

Novšia doba:

Leví Kráľ (USA, 1994)

Kultový animák, kráľ americkej animovanej tvorby. 1994_levi_kral_animak

Cesta do fantázie(Japonsko, 2001)

Taktiež kultový animák, ale tentokrát kráľ japonskej animovanje tvorby.

Podkategórie

Plná animácia

Znamená proces produkcie animákov vysokej kvality, ktorý pravidelne používa podrobné výkresy a možný pohyb. Plne animované filmy môžu vznikať v rôznych šrýloch ako napr. realistycký štýl, ktorý môžeme pozorovať v práci Štúdia Disney, menovite v dielach Kráska a Zviera alebo Aladdin a oproti tomu menej realistická rozprávková animácia napr. v dielach štúdia Warner Bros. Looney Tunes a pod.
Z animákov od iných menej známych štúdií môžme spomenúť taktiež animák Železný obor z roku 1999.

Limitovaná animácia

Tento pojem zahŕňa štýly, ktoré využívajú menej podrobné kresby a sú viac statické. Táto metóda býva často používaná umelcami ako expresívne vyjadrenie nejakej myšlienky alebo prezentácia seba a pod. Do tejto podkategórie patrí napr. Žltá ponorka (UK, 1968), veľa z japonského anime, ale aj produkty štúdia Hanna-Barbera.

Roboscoping

Tecnika patentovaná Maxom Fleischerom v 1917. Autor kreslí skutočné scény, snímok po snímku. Zdroj diela môže pohádzať zo skutočného sveta, od skutočných hercov. Zástupcami tohto štýlu sú napr: The Lord of the Rings (US, 1978), Waking Life (US, 2001).  

Live-action animácia/Živá animácia

Je to akoby vyššie štádium Roboscopingu. Kreslená animácia je kombinovaná so zábermi skutočného sveta. často využívané v hudobných klipoch. Príklady: Agent Biela krvinka (USA, 2001)/ Osmosis Jones.

Meow! Páči sa tento obsah?LoadingPridať k obľúbeným

2 komentáre

  • Soclas Odpovedať

    Zaujímavé, stručne no výstižne napísané, skvelé príklady 🙂

    • pein Odpovedať

      ďakujem pekne, článok je už strarší a potreboval by opraviť/doplniť, ale veľmi poteší takýto feedback 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *