Učíme sa Japončinu – 1.časť, všetko potrebné pre začiatok

Každý jeden z nás, anime fanúšikov, má tajný sen prestať slepo čítať titulky a rozumieť, o čom je reč. Možno ste nemali chuť, alebo ste nevedeli ako začať. Stojíte pred veľkým krokom, samozrejme, asi máte strach. Začať sa učiť nový jazyk vás bude stáť hlavne odhodlanie. Prekročte strach, verte si a tvrdo pracujte.  Či už japončinu plánujete využiť v práci, čítať pôvodnú mangu alebo plánujete krátky výlet, toto je vaša ultimátna cesta k japončine. Všetko je možné, dokonca aj vaša japončina môže byť realitou. Začnite tu a teraz.

Ako funguje Japončina?

Pre začiatok, Japončina (日本語) patrí medzi japonské jazyky  (skupina japonsko-rjúkjuských jazykov), využíva sa hlavne v Japonsku a hovorí ňou približne 126 miliónov ľudí. Je veľmi odlišná od slovenčiny, či angličtiny, preto v nej nehľadajte veľa spoločného. Ak sa chcete začať učiť tento jazyk, musíte na to ísť s otvorenou mysľou. Zabudnúť na všetko, čo zatiaľ o nej viete. Najväčím problémom bude písanie a výslovnosť, no so správnym postupom to zvládnete. No začnime zľahka, písaním.

Písanie

Japončina je označovaná za jeden z najťažších jazykov sveta, hlavne pre jej systém písania. Na písanie sa využívajú znaky, ktoré sa poďla použitia delia na 3 abecedy-hiraganu, katakanu a kanji. Všetky tieto abecedy môžme nájsť v jednej vete.

„Pozerám televíziu."

Na začiatku sa vám to môže zdať veľmi komplikované, no veľmi ľahko ich odlíšite a naučíte sa ich. Hiragana a katakana predstavujú slabiky. Ako si môžete všimnúť hore, Hiragana má okrúhle línie, použiva sa na časovanie slovies, písanie bežne zaužívaných slov, a slov, ktoré neexistujú v kanji. Katakana, ktorá má skôr rovné línie, sa obyčajne používa na písanie prevzatých slov z iného jazyka a zahraničných mien. Spolu tieto dve abecedy tvoria všetkých 46 zvukov, ktoré v japončine môžte počuť. Kanji, narozdiel od Hiragani a Katakani, reprezentuje nielen zvuk ale aj význam. Väčšinou sa kanji použiva na písanie podstaných mien, slovies a prídavných mien. Existuje okolo 50 000 kanji, no pre bežné použivanie vám stači vedieť 2136 kaji, ktoré sa tiež nazývajú Jōyō Kanji.

Slabike v japončine vznikajú spojením -n, -w, -r, -y, -m, -h, -n, -t, -s, -k s -a, -i, -u, -e, -o.Hiragana

 

Je potrebné vedieť písať?

Ak sa chcete japončinu naučiť od základov a poriadne, tak áno. Väčšina učebníc začne práve učením Hiragany a následne Katakany. Ale ak sa chystáte navštíviť Japonsko a chcete vedieť iba zákaldy konverzácie, nezdržiavajte sa učením abecedy, všetko čo budete potrebovať je spávna výslovnosť.

Ako začať?

Začnite tým, že si prestne stanovíte čas, kedy sa budete učiť – tak nikdy nezabudnete a budete to bráť vážne. Ďalej budete potrebovať niečo, z čoho sa učiť. Tu musím podotknúť, že materiálov v slovenskom alebo českom jazyku je veľmi málo, preto budem spomínať tie v anglickom jazyku, ktoré som sama použila.

Učebnica

Práve sa vám otvára obrovksé spektrum možností. Učebníc japončiny je nepočetne veľa, no všetky maju jednu vec spoločný-sú drahé. Preto vám odporúčam začať s materiálom, ktorý nájdete zadarma na internete. Spomeniem vám 2 možnosti:

 1. Ja som používala učebnicu Genki, ktorá začína úplne od úplných základov. Učebnica sa dá zakúpiť, alebo ju môžete nájsť zdarma na internete. Pustila som sa do učenia Hiragany (Remembering the Kana-The Hiragana). Učebnica vás prevedie celou abecedou za asi 1 hodinu a 30 minút. Kľúčom k rýchlemu a dôraznému naučeniu je kľúčové slovo a predstava. Ked prídete k hociktorému zanaku, rozmýšľajte nad tým, čo vám tento znak pripomína. Najideálnejšie by bolo, keby to slovo v sebe obsahovalo slabiku, ktorú sa chcte naučiť. Vytvorte si v hlave príbeh, v ktorom si spojíte vaše kľúčové slovo s predstavou vo vašej hlave. Napríklad znak „ne”, pripomína mačku. Preto si za kľúčové slovo zvolíme „neko”, čo v preklade znamená mačka. Všimnite si ako sme spojili kľúčové slovo s predatvou.
  „Ne"
  „Ne”
 2. Pre Katakanu si ukážeme druhý spôsob: internetová stránka. Trh je obrovský, no z vlastnej skúsenosti vám môžem odporúčať stránku tofugu.com, kde nájdete nielen materiály a tipy k učeniu, ale aj zaujímavosti z Japonska a mnoho iného. Veľa z týchto stránok ponúka celý plán vášho učnia, podobne ako by to ponúkla učebnica. Nezabúdajte, že za takýto plán si už budete musieť zaplatiť, no zjednoduší vám to učenie. Medzi výhody patrí, že s internetovou stránkou máte svoju učebnicu stále vo vrecku, či už cestujete alebo máte chvíľu voľna. Taktiež máte prístup k výslovnosti slov, nahrávkam rozhovorou a podobne.

Výslovnosť

Ak chcete mať v japončine správnu výsovnosť, musíte veľa počúvať a opakovať. Ako sme už vyššie spomenuli, japončina má 46 zvukov, čo nie je až tak veľa, ale budete si musieť dávať pozor na prízvuk, ako dlho čítate slabiku a taktiež celú melódiu vety. Existuje veľa audioučebníc, videí a stránok, všetko čo musíte urobiť je hľadať. Vyskúšajte napríklad Japanesepod alebo Pimsleur, ktorý je samozrejme platený, no môžete si vyskúšať aspoň 2 hodiny zdarma. Snažte sa počúvať japonskú hudbu či pozerať anime, určite sa na vás niečo nalepí.

Zošit

Je veľmi dôležité mať jeden zošit, kde si budete zapisovať všetko čo ste sa doteraz naučili a precvičovať písanie. Či už to bude z učebnice alebo audionahrávok, všetko si zapíšte a majte na jednom mieste, kde sa k tomu stále môžete vrátiť. Na začiatok vám odporúčam kockovaný zošit, pretože si môžete dávať pozor na veľkosť znakov a vzdialenosť medzi nimi.

 

Ako dlho vám zaberie plynule rozprávať?

Nezabudajte, že japončina je veľmi odlišná od našej slovenčiny, preto to bude chvíľu trvať, kým si na ňu zvyknete. Odhady hovoria, že pre jednoduchú konverzáciu, či prečítanie jednoduchej knihy budete potrebovať 9 mesiacov1 a pol roka. Samozrejme, záleží aj na tom, koľko času investujete učeniu a aké metódy používate. Ak by ste chceli viesť zaujímavú konverzáciu, čítať mangu či noviny, alebo pozerať anime bez tituliek, bude vám to trvať približne 3 roky.

Tipy na záver

 1. Opakujte každý deň Aj novo naučené veci veľmi ľahko zabudnete.  S týmto problémom sa stretnete hlavne pri učení znakov. Preto sa snažte vyhradiť si každý deň aspoň chvíľu na učenie.
 2. Majte znaky stále pred sebou Znaky sa vám budú miešať a pomaly budete strácať prehľad. Preto si ich prilepte niekde, kde vám budú cez deň na očiach, či už nad posteľ alebo si ich kreslite na ruku, kreativite sa medze nekladú.
 3. Nezabúdajte na cieľ Ak vám bude chýbať motivácia, nezabúdajte prečo ste začali. Pamätajte si to a stále, keď sa vám nebude chcieť učiť ďalších 10 znakov, spomente si nato.
 4. Bavte sa Učenie japončiny neberte ako trest, užívajte si to. Robíte to iba pre seba. Nájdite si cestu ktorá bude dokonalá pre vás. Ak vám nevyhovuje papierová kniha, vyhoďte ju a učte sa iba z internetu. Robte to svojim spôsobom.
   
Majte znaky stále pred sebou
Majte znaky stále pred sebou
   

Tak čo? Už ste začali? Veľké dvere k japončine sa vám práve otvorili, stačí vykročiť smelým krokom vpred. Nebojte sa, viem že to zvládnete. Nezabudnite si povedať prečo sa chcete japončinu naučiť a zvoľte si spôsob, ktorý bude vyhovovať vám.  Ak máte aj vy nejaké tipy, nezabudnite mi ich napísať v komentároch. Neostáva mi nič iné ako zaželať vám veľa šťastia a smelo dotoho!

  Tento seriál bude pokračovať ďalšími dielmy, ktoré by vám mali pomôcť pri štúdiú japončiny. Samozrejme, ak máte možnosť ísť na jazykovú školu, využite to.  

16 komentárov

 • Pôbiška Odpovedať

  Aj vďaka tomuto článku a aplikácii Duolingo som sa konečne odhodlala robiť niečo pre svoj sen.. 🙂 Mojím snom bolo vždy vedieť aspoň trochu z Japončiny a potom navštíviť túto úplne skvostnú a nádhernú krajinu.. 🙂

  Vďaka.. skutočne obrovská vďaka.. 🙂 Veľmi sa z toho teším, a to len vďaka tomuto článku 🙂

 • BloodTab Odpovedať

  Zajímavá metoda jak se naučit hiraganu.
  Sice používám spíše jiný styl než rozlepit papírky po celém domě ale rozhodně vyzkouším.
  Učím se japonštinu už měsíc, navštěvuji v Praze kamaráda který je v česko-japonské společnosti (https://www.japan.cz/)
  a s ním cvičím výslovnost, konverzaci a slovní zásobu.
  Používám sérii učebnic ”Japanese from Zero” (https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=japanese+from+zero+to+1)
  ve které je vše velmi dobře vysvětleno, obsahuje i cvičení a učí Vás postupně i hiraganu číst a psát.
  Také je v ní možno najít i nauku kulturních prvků japonců (např. co znamená úklona, jaký slang používají chlapci/dívky …)
  takže pokud hledáte knižky pro nauku JP tak rozhodně doporučuji Genki a JP from Zero

  PS: Všem hodně zdaru 😉

 • Chikushimeka Odpovedať

  Možná by některým pomohly i aplikace na mobilu. Nevím jak je to s Iphonem, no na Androidy mám ráda tyhle:
  Write it! Japanese (neplacená- psaní)
  Mondly (ta má pár lekcí neplacených a základy placené, ale i ta neplacená část je vážně super. Doporučuju se aspoň podívat)
  Japonština (taková ta sova 😀 někdy jsou v češtině chyby, ale jen gramaticky)
  Drops (má nevýhodu že má zdarma jen jednu lekci denně)

  Určitě je jich víc jo, ale musíte si najít ty které sednou vám 😀 mě tyhle pomáhají..a abych nezapomněla- 1 lekce jsou třeba dvě věty (ostatně, na to se podívejte sami :D)

  • Chuck3CZ Odpovedať

   Na iphone i na android je dobrá aplikace duolingo

 • Davcca Odpovedať

  Chci se zeptat když si koupím učebnici Genki a nejsem nějakej anglický expert ale umím anglicky budu se v tom vyznávat?

  • BeautyWhite Odpovedať

   Myslím si, že so základmi angličtiny to určite zvládneš. Ak narazíš na ťažšie slovo, stále si môžeš pomôcť slovínkom a tiež si zlepšíš svoju angličtinu. Takže smelo do toho, želám veľa šťastia!😉

   • Davcca Odpovedať

    a to je workbook nebo textbook?

    • Toncek Odpovedať

     je textbook a k tomu existuje aj workbook, cenovo to je celkom zle 😀 Mylsim že v CZ to vychadza 2500+700 czk , čižeee nejakych 120€ čakaj…

     Skorej doporučujem si v Brne (v japonskom centre) kupiť cvičebnice na hiraganu/katakanu a kanji, kde su veeelmi dobre spracovane…

     • Davcca

      a nemají nějakou internetovou stránku kde si to můžu koupit? nebo nějaké knihkupectví kde to mají

 • Mário Odpovedať

  No mozno to casom skusim aj japostinu. Momentalne som zacal anglictinu pretoze ta sa mi urcite viac hodi aj v praktickom zivote. Ale ak ju zvladnem myslim ze skusim aj japonstinu.

 • AMAYA SUIGETSU Odpovedať

  Je fajn, že tu niečo takéto je. Venujem sa prekladaniu priamo z japončiny a niekedy je to dosť komplikované.

 • samo Odpovedať

  velmi dakujem dost mi to pomohlo lebo uz dlho hladam stranku ktora ma vela dobrých anime a vôbec bi som necakal zee su tam tutorial na japoncinu 🙂

  • samo Odpovedať

   ps sory za gramatiku ale som z australie a este neviem dobre pisat po slovensky

   • Matej Odpovedať

    LOL HELLO GUYS IN SLOVAKIA

   • Matej Odpovedať

    LOL HELLO IN SLOVAKIA

 • Mirek Odpovedať

  Velmi děkuji za tento užitečný návod, určitě ocením pokračování!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

tri × dva =