Vysiela sa až priveľa anime?

V súčasnej dobe, každý týždeň sa vysiela viac ako 80 anime programov a to dokonca nerátam ani filmy alebo nepravidelné OVA série. To je oveľa viac, ako bolo zvykom kedysi. Je to znakom toho, že anime sa stáva  viac a viac obľúbeným alebo naopak toho, že anime sa prestáva sústrediť na kvalitu a chce iba zarábať? Je veľký ťažké nakresliť čiaru a povedať: áno toľko anime show sa dá ešte produkovať kvalitne a dobre a toľko je už priveľa. Všeobecne, ak je pre všetky súčasne vysielané programy dosť obecenstva, ktoré si ich užíva, je všetko v poriadku. Nanešťastie, nemyslím si, že toto je tento prípad. Jednoznačne je každý rok zopár programov, ktoré skoro nikto nepozerá alebo eventuelne, ktoré navnadia dobrými prvými dvoma dielmi a následne ich kvalita prudko klesne.

Produkčné vojny

Veľa programov v poslednej dobe vzniklo z prepálených rozpočtov ponukových vojen medzi spoločnosťami ako Funimation, Crunchyroll alebo Netflix a Amazon a dokonca tiež rôznymi službami v Číne. V súčasnosti už ale Funimation a Crunchyroll radšej spolupracujú, Netflix sa sústredí najmä na projekty, ktoré môže koprodukovať a Čína si ide svoje, podľa toho, čo podľa nich sedí na ich trh. Ten veľký obsah peňazí, ktoré spoločnosti zvykli rozhadzovať, sa teda pomaly zmenšuje. Neukáže sa to síce hneď, avšak prvé náznaky už prichádzajú. anime__by_radenwa-d329gwf Ako vždy v takýchto prípadoch, prvým indikátorom sú menšie štúdia, ktoré to nezvládnu, kedže menej peňazí ih postihne najradikálnejšie. Tento fakt potvrdzuje napríklad zatvorenie štúdia Fantasia v Japonsku (založené v roku 1983), a ďalšie menšie štúdia bude pravdepodobne nasledovať. Keď niečo nezarába, zákony trhu sa postarajú o nápravu, tak to zväčša je. Ďalšou vecou, ktorá ma ale trápi, je nevýraznosť. Vyzerá to, akoby v súčasnej dobe anime nemalo taký dlhdobý vplyv na svojich fanúšikov ako kedysi. Nie je to spôsobené akýmsi výrazným  znížením kvality, ale skôr tým, že je toho proste veľa a teda anime show už nemajú takú veľkú šancu ,,stať sa kultom”. Napríklad sa pozrime ako stále oslavujeme projekty z 90.rokoch alebo začiatku 2000. Má to svoj dôvod, v tomto období vznikli niektoré najlepšie exemplárne diela, ktoré patria do výstavnej skrine žánru. Úžasné diela vznikajú aj teraz, nechcem povedať, že nie, to by bol nostalgický a nepresný názor. Dnes vznikajú rovnako alebo podobne úžasné diela ako vtedy, no hádam, či za nejakú dobu budeme rovnako oslavovať aj tieto diela. Inak povedané, či veľký objem obsahu a krátke pozornostné cykly nezamedzia týmto dielam stať sa klasikami.

Klasiky?!

Samozrejme, že dokážeme nájsť výnimky. Som si celkom istý, že o One Punch Man budeme stále hovoriť aj o desať rokov od teraz, no samozrejme záleží aj na tom, ako zvládnu riadiť značku dlhodobo.  Ale budeme hovoriť o Yuri!! on Ice? Gratulujem ak nájdete ľudí, ktorí o diele hovoria neskoro v januári a ak ešte nájdete nejaký fanart vo februári. Tak to vyzerá s vplyvom, ktorý ma väčšina show momentálne. A ďalších 30+ nových programov prichádza od novej sezóny.   one_punch_man_by_chibiguardianangel-d7kaayc   Kolektívna pamäť je silná zbraň. Je to presne to, čo vynieslo diela ako Star Wars alebo Jurský Park k ich skoro božskej pozícií. Je to dôvod, prečo v obchodoch stále nachádzam Cowboy Bebop tričká aj v roku 2016. Ak sa niečo má stať univerzálnou milovanou klasikov, veľmi veľa ľudí si to musí najprv pozrieť a s toľko veľa seriálmi bojujúcimi o našu pozornosť, to stále vyzerá ako tažší a ťažší cieľ. Je to dôležité tiež z obchodného hľadiska, pretože seriály ako Cowboy Bebop stále zarábajú množstvo peňazí pre rôzne anime spoločnosti. Dokonca existuje celý priemysel pre predávanie a vydávanie klasík a rôznych tovarov s ich tématikou. Tento jav je známy ako ,,evergreen” obsah. Predávajú sa, pretože sú klasikami. Prími z týchto diel dokonca dokážu finančne nahradiť straty, ak je nejaká nová show neúšpešná. Anime takýchto klasík potrebuje toľko, koľke len je možné.  

Avšak toto celé je iba uvažovanie. Nikto nevie, čo budúcnosť prinesie alebo aké chute budú mať fanúšikovia o desať rokov od teraz. Jednoznačne ale v blízkej budúcnosti anime tvorba trochu spomalí, ako veľmi, to je stále otvorenou otázkou.

  “Článok Answermana z animenewsnetwork.com”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

8 + 5 =