Zomrel zakladateľ štúdia Ghibli, veľký režisér Isao Takahata (82)

Jedno obrovské arigato Isao! Vo veku 82 rokov zomrel veľký priateľ Hayaa Miazakyho a spoluzakladateľ štúdia Ghibli, Isao Takahata. Isao stál za vznikom takých klenotov ako Pomník svetlušiek/Hotaru no haka alebo najnovšie Príbeh o princeznej Kaguye/ Kaguya-hime no monogatari. Podľa Yahoo!!Japan zomrel 5.4.2018 v nemocnici v Tokyu, po ťažkostiach so srdcom, ktoré pretrvávali už od minulého leta.

 
Hayao, Isao a Toshio – legendárne pôvodné trio z Ghibli
 

Takahata sa narodil v prektúre Mie, v strednom Japonsku, 29.10.1935. Svoju filmovú kariéru začal v 60-tych rokoch. Jeho debut v podobe filmu Mesačný princ: Veľké Horusovo dobrodružstvo, nebol finančne veľmi úspešný, avšak bol to prvý film, na ktorom spolupracovali Myazaki a Takahata. Následne sa z nich stali veľký priatelia a rivali zároveň, a neskôr, v roku 1985, spolu založili štúdio Ghibli.

 

Isao, ešte raz jedno veľké ďakujem od všetkých fanúšikov v Česku a na Slovensku. Tvoje diela budú už navždy nezabudnuteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva anime a budú inšpirovať a zabávať ešte mnoho genarácií. Odpočívaj v pokoji.

 
Rok 1963, Hayao a Isao
   

13 komentárov

 • Mikuláš Vávra Odpovedať

  Je v nepořádku, že ho neznám? :O

 • Adam Odpovedať

  Web sa rušiť nebude .. Ale tí čo prispeli si myslím že už po tom týždni by mali byť vyvesený keď ste napísali že je vyhodnocovanie :).
  Samozrejme som rád že sa web neruší .. ale už je tu strašne pomalé pridávanie anime tak napr: nanatsu no taizai a mahoutsukai no yome si musím sám sťahovať a pridávať titulky.

  • monstrum112 Odpovedať

   ale ved písali že anime bude pridávané najneskôr 7 dni od prekladu od HNS.SK

  • Adam Odpovedať

   Nechápem prečo ste vymazali komentáre …

   • pein Odpovedať

    Alebo sa vyjadrujte k veci alebo off-topic mažem. O to viac keď to bolo iba teoretizovanie a vymýšľanie.

    • Adam Odpovedať

     Pein prosím obnov nápady a pripomienky :).

 • maklmor Odpovedať

  :((((((((((((((((((((((((((((((((
  btw akoje to s webom? ide sa rusit ci nie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

šestnásť − tri =